Förbigå menyn
Villa Strömsö

Gruppbesök på Strömsö 2025

Strömsö är ett livsstilsprogram på tv som blivit väldigt populärt. Den idylliska villan som fungerar som inspelningsplats finns på riktigt och ligger i Vasa.

Det är möjligt att göra gruppbesök på Strömsö året om, sådana tider då arbetet med olika TV-inspelningar så tillåter.

Besök inne i villan görs alltid med guide och tidåtgången för en guidning är 1 timme. Max gruppstorlek/guide är ca 20 personer, så är din grupp större än 20 personer behövs det flera guider. Området/parken utanför byggnaden är alltid öppet för besökare, med eller utan guide.

Det är möjligt att göra gruppbesök i villan vardagar efter kl 17.30 och under lö-sö samt i juli månad möjligt även andra tider. Vänligen fyll i formuläret för guidningsförfrågan nere på denna sida, eller sänd en förfrågan per e-post till booking@visitvaasa.fi.

Priset för guidningen, som utförs av Vasa-Korsholm Guider, är år 2025, må-lö 170 €/guide (söndagar 270 €) – guidning på svenska eller finska.


Öppna guidningar

Sommartid ordnas även öpna guidade turer på Strömsö tisdagar, torsdagar och lördagar 28.6-2.8.2025

Pris: 10 €/person.

Köp biljett till den publika guidningen via den här länken. (OBS! Biljett bör köpas senast 12 timmar på förhand).

Det ordnas ingen transport till de öppna guidningarn. Vasa lokaltrafiks busslinje 2 trafikerar från Vasa centrum (Rådhusgatan) till Västervik strand (varifrån ca 200 m till Strömsö området). Lokaltrafikens tidtabeller hittar du här.