
Artikelkategorier: Nyheter
Praktiska tips för bekämpning av skadeinsekter - öppen utbildning för museipersonal och för allmänheten
Publicerad: 8.4.2025
Vasas museer ordnar utbildning för museipersonal i rollen som regionalt ansvarsmuseum, och dessa utbildningar är även öppna för allmänheten. Avgiftsfri utbildning ordnas i Savilahtitalo i Lillkyro den 16 april och i Kvarkens båtmuseum i Malax den 21 mai.
Vad göra när skadeinsekter eller skadedjur hotar museets samlingar? Hur säkra att historiska föremål och museibyggnader är i tryggt förvar? Välkommen till en föreläsning med sakkunniga som berättar om de vanligaste skadedjuren på museer, och hur man kan förebygga och bekämpa dem.
Fråga konservatorn
Vid tillställningen delas praktiska tips för att skydda värdefulla samlingar och hålla museibyggnader i skick. Utbildningen är avsedd för museipersonal, men den är även öppen för allmänheten. Deltagarna kan fråga föreläsarna vad man kan göra om skadeinsekter eller skadedjur upptäcks till exempel i gamla föremål, gamla textilier eller gamla byggnader.
Utbildning på finska i Savilahtitalo (Merikaarrontie 5, Lillkyro, onsdag den 16 april kl. 17.00–18.30
- Föreläsare är byggnadskonservator Eija Saukkoriipi.
- Efter tillställningen en genomgång av det som är aktuellt inom de lokala museerna.
- Gratis för hembygdsmuseer och lokala museer och öppen för allmänheten.
- Det regionala ansvarsmuseet bjuder på mat och kaffe.
- Anmäl dig senast den 14 april 2025 kl. 15 per e-post till kaj.hoglund@vaasa.fi.
Svenskspråkig kurs i Kvarkens båtmuseum (Åminnevägen 433, Malax) onsdag den 21 mai kl. 17–19.30
- Föreläsare är konservator Anna von Numers.
- Efter föreläsningen en genomgång av det som är aktuellt hos det regionala ansvarsmuseet.
- Gratis för hembygdsmuseer och lokala museer samt öppen för allmänheten.
- Det regionala ansvarsmuseet och Finlands Svenska Hembygdsförbund bjuder på kaffe.
- Anmäl dig senast den 16 april 2025 kl. 15 per e-post till kaj.hoglund@vaasa.fi.