Förbigå menyn
Alla bildkonstelever har klippt pappret i form av en hexagon och skapat sin egen bild av framtiden på det.

Artikelkategorier: Nyheter

Över 400 verk ställs ut – TaiKons elevutställning öppnar på huvudbiblioteket

Publicerad: 25.4.2025

TaiKons vårutställning Framtid, skapad av barn och unga som deltar i den grundläggande konstundervisningen i Vasa, visas på Vasa stadsbibliotek 8–21.5.2025. Vernissagen hålls torsdagen den 8 maj kl. 18–20.

Utställningen innehåller över 400 verk inom bildkonst, hantverk och media, skapade av TaiKons elever. På andra våningen, i Tema-korridoren, visas dessutom slutarbeten av 16–19-åriga elever inom bildkonst och hantverk.

Temat för läsåret har varit framtiden, vilket också har gett namn åt utställningen.

Bildkonst, hantverk och media

Eleverna har i sina verk utforskat framtiden ur olika perspektiv. Hur ser vår värld, vår miljö och djurriket ut i en avlägsen framtid?

– Alla bildkonstelever har klippt pappret i form av en hexagon och skapat sin egen bild av framtiden på det. Hantverkseleverna har fyllt tidskapslar, som de sedan har förseglat. De får öppna sina kapslar om tio år, berättar Mirka Johansson, planeringsansvarig lärare i visuella konstformer.

Till helheten hör också en ljudvärld skapad av mediaelever, som besökare kan uppleva via en QR-kod.

TaiKons vårutställning Framtid:

  • 8–21.5.2025
  • Vernissage: torsdag 8.5 kl. 18–20
  • Vasa stadsbibliotek (Biblioteksgatan 13)
  • Öppettider: må–to kl. 10–20, fre kl. 10–17, lö kl. 10–15