Förbigå menyn
1C i Huutoniemen koulu fick tillsammans med sin lärare Jenni Sipola (t.v.) delta i skridskoskolan i matchrinken vid Vasa Elektriska Arena. Som ledare fungerade Joni Nikko från Vasa Sport Juniorer och Alexandra Finne från Vasa Skrinnskoklubb.

Artikelkategorier: Nyheter

Ettor gled fram på isen i Sports spår

Publicerad: 21.2.2025

Ettor i Vasa fick uppleva fartfylld glädje i skridskoskolan ordnad av Sport Juniorer i februari. 1C i Huutoniemen koulu fick testa sina färdigheter i Vasa Elektriska Arenas matchrink.

Skridskoskolan var möjlig tack vare projektet Skolan i rörelse i den finska grundläggande utbildningen. I februari deltog sammanlagt 275 ettor i Vasa i skridskoskolan som ordnades av Sport Juniorer.

– Ett av våra teman är att förstärka basmotionsfärdigheterna hos eleverna. Det här förverkligas inom projektet bland annat i samarbete med idrottsföreningarna, till exempel i form av just den här skridskoskolan som ordnas av Sport Juniorer, berättar Sanna Laulaja, projektkoordinator och gymnastiklärare vid Variskan yhtenäiskoulu.

Skolan i rörelse utvecklar välbefinnandet och trivseln i skolan

Målet med verksamheten Skolan i rörelse är att främja och utveckla grundskoleelevers välbefinnande och trivsel i skolan på ett övergripande sätt och hjälpa eleverna att tillägna sig en motionsinriktad livsstil.

– Vi strävar efter att få med alla skolor i det främjande arbetet för att skapa dagliga motionsvanor hos eleverna. Målet är alltså att få med motionen i varje skoldag, berättar Laulaja.

En aktiv skolväg

Det här läsåret försöker skolorna också främja en aktiv skolväg.

– Vi uppmuntrar eleverna att ta sig till skolan på egen hand, antingen till fots eller med cykel. Dessutom frågar vi eleverna i den finska grundläggande utbildningen via en enkät hur de tar sig till och från skolan, och med hjälp av enkätsvaren får vi konkret information om elevernas vanor gällande skolvägen. Även vårdnadshavarna har informerats på föräldramöten om motionens vikt på skolvägen, berättar Laulaja.

Ett av läsårets teman har också varit att öka elevernas delaktighet.

– Till exempel inom rastverksamheten ordnar de äldre eleverna motionsverksamhet för de yngre eleverna på rasterna, säger Laulaja.

Långa motionsraster och uthyrning av redskap

Alla skolor inom Vasa stads finskspråkig grundläggande utbildning har sedan år 2015 varit med i den riksomfattande verksamheten Skolan i rörelse. Alla skolor har Skolan i rörelse-team som planerar verksamhet för att aktivera eleverna.

I flera skolor har man redan ökat rörelsen med bland annat långa motionsraster, uthyrning av redskap under raster samt genom olika motionsjippon och -evenemang. Därtill finns det rastaktiverare i flera skolor.