Interferences
Kuntsin modernin taiteen museon kesäkauden kahden eri näyttelyn yhteinen nimittäjä on Ulrika Ferm.
Hän työskenteli Taideyliopiston Kuvataideakatemian professorina vuosina 2013–2020. Yhdessä
taidehistorian ja -teorian professori Riikka Stewenin kanssa hän opettaa vuosina 2024–2025
temaattisella teoriakurssilla Elementit ja energia, jonka päämääränä on Kuvataideakatemian alumnien
ja nykyisten taideopiskelijoiden ryhmänäyttely. Se perustuu neljään klassiseen elementtiin: maa, vesi,
ilma ja tuli. Uusmaterialismiin pureutuva konsepti nostaa esiin materiaalit taiteen energiana.
Kuntsin modernin taiteen museossa nähtävään ryhmänäyttelyyn valittuja taiteilijoita ovat Jenni Eskola, Alexa Illi, Shoji Kato, Johanna Ketola, Astri Laitinen, Helena Pulkkinen, Kati Roover, Ida Tomminen ja Sofia Vuorenmaa. Ryhmänäyttely pohjautuu meneillään olevaan taideopiskelijoiden kurssiin Elementit ja energia. Tämä kurssi pureutuu klassisten elementtien lisäksi ekologiseen ajatteluun ja käytäntöihin nykytaiteessa ja miten ihmisen ja muiden elollisen suhde asettuu maapallon resursseihin. Näyttelyssä pohditaan myös esimerkiksi erilaisia vuodenaikoja,
luonnon kiertokulkua maantieteellisesti tai kokonaisena universumina. Taiteilijoiden praktiikat lähtevät erilaisista uusmaterialistisista näkökulmista.
Näyttelyn on tuottanut Vaasan museot/ Kuntsin modernin taiteen museo yhteistyössä Pro Artibus -säätiön ja Taideyliopiston Kuvataideakatemian kanssa. Näyttelyn työryhmään kuuluvat: Ulrika Ferm, Mikaela Lostedt, Maaria Salo ja Riikka Stewen.
Näyttely on saanut tukea Museovirastolta.
