
Under valven
Article categories: Music
Nokkahuiluguru Eero Saunamäki
Nokkahuilisti Eero Saunamäki tarjoaa ainutlaatuisen esityksen kuudes huhtikuuta Mustasaaren kirkossa. Yleisö johdatetaan nokkahuilun historiasta nykypäivään.
“Ihmisillä ympäri maailman on nokkahuilusta omakohtaista kokemusta, ja se kokemus on yleensä hyvin ristiriitainen. Nokkahuilu ei kuitenkaan ole vain se kermanvärinen koulussa soitettava pilli, vaan soitin, jolla rikas historia ja mielenkiintoinen nykyisyys – nokkahuilu on maailman väärinymmärretyin soitin!”
Eero Saunamäki on Suomen tunnetuin ammattinokkahuilisti, joka on esiintynyt lukuisia kertoja mm. Linnan juhlissa ja sinfoniaorkestereiden solistina. Hänen soittoaan on kuultu myös festivaaleilla, elokuvissa ja tietokonepelissä. Saunamäki työskentelee vapaana taiteilijana, vanhaan musiikkiin keskittyvän BRQ Vantaa -festivaalin toiminnanjohtajana sekä opettajana Sibelius-Akatemiassa.
Tervetuloa!