Skip navigation

Mielensäpahoittaja ja poika

Article categories: Theatre

Vaasan kaupunginteatteri

Vaasan kaupunginteatteri / Suuri näyttämö
Pitkäkatu 53,65100 Vaasa puh. 06 3253961

Vierailuesitys

Tuomas Kyrön luoma hahmo, suomalaisten rakastama jäärä, vierailee nyt ensimmäistä kertaa Vaasan kaupunginteatterissa!

Niin hauska ja viisas, niin tosi ja tarpeellinen. Ja samalla, myönnetään pois, ihan mahdoton jäärä. Sellainen on Mielensäpahoittaja.

Mielensäpahoittaja ja poika -näytelmä tapahtuu näinä aikoina, keväisen jäittenlähdön ja jouluviikkojen välillä. Tarinan hersyvä huumori on taitettu elämän pohjimmaisella haikeudella, komedian sävyt ovat syvästi suomalaisia. Päähuomio on isässä, jonka mieli pahoittuu niin kovin helposti. Isän voinnista ja touhuista on alituiseen huolissaan hänen aikuinen poikansa.

Seija Holman dramatisointi pohjautuu Tuomas Kyrön teoksiin Mielensäpahoittaja, Mielensäpahoittaja ja ruskea kastike ja Miniä. Mausteena käytetty myös Kyrön Helsingin Sanomissa ilmestyneitä kolumneja.

Rooleissa nähdään Esko Roine ja Aimo Räsänen.

Lippuvaraukset puh 06 3253961 tai 040 703 7714 tai vkt@vaasa.fi