
Artikkelin kategoriat: Uutiset
Hiekanpoisto kaduilta on alkanut: näin satojen kilometrien urakka tehdään
Julkaistu: 27.3.2025
Vaasan kaupunki on aloittanut katujen kevätpuhdistuksen tällä viikolla. Työt tehdään vilkasliikenteisillä alueilla yöaikaan. Puhdistettavia katuja ja pyöräteitä on yhteensä 600 kilometriä.
Puhdistustyöt aloitetaan keskustasta, mistä edetään muihin kaupunginosiin. Kaduista ensimmäisenä puhdistetaan Vaasanpuistikko, Sepänkyläntie taajamamerkkiin asti sekä Koulukatu.
Kuntatekniikka aloitti kaluston testaamisen viime viikolla ja pyöräteiden puhdistus jatkuu tällä viikolla, joten katukuvassa voi nähdä jo puhdistettuja paikkoja. Kaupungilla on tänä vuonna käytössään uusi imulakaisuauto, joka tehostaa työtä ja tuo lisävarmuutta kaluston toimivuuteen aiempiin vuosiin verrattuna.
Kärsivällisyyttä hetkelliseen meluun ja liikenteeseen
Hiekanpoisto pyritään tekemään öisin, jotta liikenteen häiriöt olisivat mahdollisimman vähäisiä ja työskentely turvallista. Melu voi kuitenkin kantautua asuntoihin ja häiritä nukkumista, joten tonttikaduilla työskentelyä vältetään klo 22–06 välisenä aikana.
Tiellä liikkujilta toivotaan malttia. Työskentelyalueilla voi olla useita työkoneita yhtä aikaa, joten vaihtoehtoisen reitin tai pysäköintipaikan valitseminen sujuvoittaa puhdistustöitä.
Hiekanpoiston vuoksi vesijohtovedessä saattaa esiintyä värihaittoja, jotka poistuvat juoksuttamalla vettä. Hiekanpoistoon tarvittava vesi otetaan lähialueen palovesiasemista, jonka vuoksi putkistojen suuret virtaamamuutokset irrottavat sakkaa putkien seinämistä ja värjäävät veden. Vaasan Vesi pahoittelee hiekanpoistosta mahdollisesti aiheutuvia haittoja.
Superluokan pyöräteitä puhdistaa urakoitsija
Hiekanpoistossa ovat apuna urakoitsijat, joiden vastuulla ovat työt Pukinkulman pohjoispuolella, Lehtikuusentien eteläpuolella, entisen Vähänkyrön asemakaava-alueella sekä tehostetun talvihoidon eli superluokan pyöräteillä.
– Jos hiekanpoistokalusto toimii moitteetta, sää suosii ja kaikilla alueilla pääsisimme aloittamaan samaan aikaan, niin 600 kilometriä olisi neljässä viikossa valmiina, Vaasan kaupungin kunnossapitomestari Isak Norrgård kertoo.
Superluokkaan kuuluvien pyöräteiden puhdistuksesta huolehtii tehostetun talvihoidon urakoitsija 06 Infra. Heidän osuutensa puhdistettavista kaduista on yhteensä 62 kilometriä.

06 Infra on aloittanut karkean hiekanpoiston pyöräteiltä tällä viikolla. Perusteellisempi puhdistaminen ja katujen peseminen alkaa ensi viikolla. Urakan tulisi olla valmis kahden viikon kuluessa aloituksesta.
Työtä tehdään sään ehdoilla
Hiekanpoistossa on tärkeää pyrkiä pölyttömyyteen, ja pölyn sidonnassa käytetään apuna vettä. Yöpakkanen keskeyttää hiekanpoiston, koska kastellusta kadusta tulee jäätyessään liukas. Pakkanen voi myös rikkoa kastelussa hyödynnettäviä vesisuuttimia. Vesisadetta puolestaan saatetaan jopa toivoa hiekanpoiston avuksi.
– Kelit määräävät aina loppupeleissä sen, toteutuvatko suunnitelmat. Hiekanpoisto pyritään tekemään öisin, jolloin voimme myös tarkkailla lämpöasteita reaaliajassa. Pakkasella varmistamme, että aamuun mennessä on taas turvallista liikkua, 06 Infran toimitusjohtaja Markus Berg kertoo.
Kerätty hiekka tutkitaan ja varastoidaan
Katujen pinnoilta nousee puhdistuksen yhteydessä hiekan lisäksi paljon muutakin, mitä niille on kertynyt talven aikana. Hiekasta otetaan laboratorionäytteet, joilla eri pitoisuuksia mitataan.
Kaduilta puhdistettu hiekka kuljetetaan välivarastointipaikkoihin, josta sitä käytetään myöhemmin muun muassa Suvilahden kaatopaikan maisemointitöissä. Uudelleen talvihoidossa hiekoitushiekkajätettä ei voida hyödyntää.